Nodejs Notları-1 (http server oluşturma)

1 Şubat 2015
Posted by Çağatay Yıldız
4291 Views

Bu makalemizde nodejs kullanarak http üzerinden server oluşturacağız. Nodejs makalelerinde genelde helloworld olarak her ne kadar http üzerinden gösterilsede aslında kütüphane içerisindeki net.js javascripti üzerinden tcp server oluşturmanız mümkün. Gelelim server oluşturma kısmına (öncelikle nodejs i bilgisayarınıza kurmanız gerekmektedir. Kurulum için http://nodejs.org/download/). Bilgisayarınızdaki herhangi bir lokasyonda bir js oluşturuyoruz. Dosyamın ismine server.js dedim.
İçeriği ise şu şekilde

var http = require('http');
var host = '127.0.0.1'
var port = '8000'

var server = http.createServer(function (request, response) {
  response.writeHead(200, {"Content-Type": "text/plain"});
  response.end("Hello World\n");
});

server.listen(port,host,function(){	
console.log("Server running at http://127.0.0.1:8000/");
});

Oluştuduğum js uzantılı dosyamda ilk dikkatimi çeken require anahtar kelimesi. Bu kelime ile statik js dosyalarınızı alıp objeye atayabilir ve içerisindeki metotları kullanabilirsiniz. Nodejs kurulumundan sonra bilgisayarınıza mevcut kütüphanenin js dosyaları inmektedir. http.js uzantılı dosya ise nodejs lib dosyasında kayıtlı.
Öncelikle host ve port tanımlamalarımı yapıyoruz. Host tanımlamasını yapmadığımız takdirde kendisi default olarak 127.0.0.1 olarak tanımlayacaktır.
Require ile objeme atadığım http.js dosyamdaki createServer metodundan yararlanarak server oluşturuyoruz.Server a bir talepte bulunulduğu takdirde bir text dönüyoruz(“Content-Type”: “text/plain”) 200 koduyla birlikte response olarak server a istekte bulunduklarında “Hello World” diye bir text dönecektir. Bu dönüş tipini html vb olarak da belirtmemiz mümkün. İlerleyen zamanlarda bununla alakalı örnekler yapacağız.
server.listen metodunda ise port ve host tanımlamalarımızı atadık ve ekrana server ın çalıştığına dair bir yazı yazdırdık.
Sıra geldi bu kod bloğumuzu çalıştırmaya. node.js command promp ekranımızı açıp node anahtar kelimesiyle server.js dosyamızı tetikledik.
nodejshttp

http://127.0.0.1:8000/ adresine istekte bulunduğumuzda karşımıza gelen ekran görüntüsü ise şu şekilde

nodejshttp2

Ekranda yazmakta olan Hello World bilindiği üzere bizim text olarak client a döndüğümüz metin. Böylelikle http server oluşturduk. Bir sonraki yazımızda tcp üzerinden bir server oluşturacağız ve sonraki süreçlerde html gibi dönüş tipleri, require ile kendi js dosyamızı yakalama ve npm kullanımlarına bakacağız.