Cordovajs ile Mobil Programlama Notları -1 Titreşim(Vibration)

29 Temmuz 2015
Posted by Çağatay Yıldız
4401 Views

Bu yazı dizimizde hybrid mobil programlamada oldukça popüler bir kütüphane olan cordovajs in pluginlerini inceleyeceğiz. Pluginleri Visual Studio Cordova tool yardımıyla indirip yine Visual Studio üzerinden kodlayacağız. Visual Studio 13 üzerinden hybrid mobil programlama yapmanız için öncelikle VS nin Apache Cordova tool unu indirmeniz gerekmektedir(link)
Eğer VS deki Android emulator seçeneğini kullanmak isterseniz Android Studio indirip oradaki VM ile çalışmanız gerekmektedir.
Apple seçeneğinde ise mevcut vs ye port ve pin numaralarını girmeniz gerekli. Kaynak için (link)

Öncelikle VS üzerinden templatelerden Javascript sekmesindeki Apache Cordova App sekmesini seçiyoruz

cordova-1

Titreşim pluginini kullanacağımız için öncelikle bu plugini yüklememiz gerekmektedir. VS üzerinde oluşturduğumuz projedeki config.xml tıkladığımızda karşımıza bir ekran açılacaktır. Bu açılan ekrandan plugins sekmesinden vibration ı seçip yüklüyoruz. Yüklediğimizdeki ekran görüntüsü şu şekilde.

cordova-1

Mevcut vibration plugini zaten core içerisinde olduğu için custom olarak yüklememize gerek kalmadı. (Vibration Github Link)
Plugin in js kısmındaki kullanım oldukça basit. Örneğin Test fonksiyonu tetiklendikten 2 saniye telefonun titremesini istiyoruz. Yazdığımız kod şu şekilde

    function Test() {
        navigator.vibrate(2000);
    }

Eğer titreşimi durdurmak istiyorsanız 2 saniye yazan yere 0 yazmanız yeterli. Son güncellemede IOS desteği yok ama yine de cihazınızı bağlayıp device modda test etmeniz sonuç açısından sağlıklı olacaktır.