MSSQL Script ile Veritabanı Yedeği Almak

1 Mayıs 2013
Posted by Çağatay Yıldız
3883 Views

Bu yazımızda Sql Server Management Studio kullanarak bir veritabanımızın scriptini alıp daha sonda bu scripti çalıştıracağız. Bu işlem için hepimizin bildiği Northwind veritabanını kullanacağız. Öncelikle script ile yedeğini alacağız ve bu noktada dikkat etmemiz gereken bir kaç noktaya değineceğiz. Gelelim yapacağımız işlemlere. SQL Server a bağlandıktan sonra veritabanımızın üzerine sağ tıklayıp Tasks-Generate Scripts tıklıyoruz. ScriptYedekAlmak

Daha sonra karşımıza gelen ekrandan veritabanımızı yani Northwindi seçip ilerliyoruz

ScriptYedekAlmak2

Veritabanımızı seçtikten sonra bir sonraki işleme geçiyoruz karşımıza aşağıda gördüğümüz Choose Script Options ekranı çıkacaktır. Burada scriptin içeriğini esnek bir biçimde belirleyebilirsiniz. Önemli diğer nokta ise eğer veritabanınızda datalar var ise ve bu dataları script ile beraber taşımak isterseniz Script Data özelliğini true yapmanız gerektiğidir.

ScriptYedekAlmak3

Bu bölümü geçtikten sonra karşımıza gelen ekran tablolarımız, view ve store procedurelerimizi içerin bir seçenek sunmakta. Neyi taşımak istiyorsak onları seçip yolumuza devam ediyoruz. Ben hepsini seçiyorum.

ScriptYedekAlmak4

 

 

Karşımıza output options seçeneği çıkmakta burada scriptimizi nereye ve hangi formatta kaydediceğimizi seçmemiz gerek. Dilersek bilgisayarımızda herhangi bir yere kaydedebilir veya direk sql üzerinde çalıştırabiliriz. Direk scripti görmek için sql üzerinden çalıştıracağız. Finish seçeneği ile işlemi sonlandırıyoruz.

İşlemin hangi tablolarda başarılı olduğuna dair bir ekran gelecektir. Report seçeneğinden işlem sırasında olanları dilerseniz kaydedebilir veya mail atabilirsiniz. Close seçeneğini tıklayarak ekranı kapatıyoruz.

 

 

 

ScriptYedekAlmak5ScriptYedekAlmak6

Bu iki ekranı sırayla geçtikten sonra script ekranımıza gelecektir. Karşımıza gelen scripti dilediğimiz yerde çalıştırabiliriz. Tek yapmamız gereken o isimde bir database oluşturmak ve o database üzerinden işlemi gerçekleştirmek. Database isimlendirmesinde büyük küçük harf uyumuna dikkat edilmeli isim birebir yazılmalıdır.

ScriptYedekAlmak7