HTML-5 Nedir? (Semih Altıntaş)

6 Nisan 2014
Posted by Çağatay Yıldız
1553 Views

HTML açılımı Hyper Text Markup Language olan, Türkçe anlamı ile “Zengin Metin İşaret Dili” olan Tim Berners-Lee tarafından geliştirilen bir işaretleme dilidir. Bir başka deyişle bir web standartıdır. Tim Berners-Lee aynı zamanda W3C(“WorldWideWeb Consortium”)’nin de kurucusudur. W3C tüm web tarayıcılarındaki standartı belirleyen uluslararası bir organizasyondur.

HTML5 ise HTML’in yazımı daha basitleştirilmiş aynı zaman da eklenen birçok etiketle birlikte daha da güçlenmiş son versiyonudur. CSS3, JavaScript ve jQuery ile birlikte bir bütün olarak çalışması ve mobil tarafta desteklenmesi en büyük avantajlarındandır. HTML5’in getirdiği başlıca yenilikleri Anlamsal-Uyumlu Yazım dili (“Semantic”), Ses-Video ve Geolocation olarak sıralayabiliriz. HTML5’in ses ve videoları Flash, MediaPlayer, QuickTime gibi eklentilere ihtiyaç duymadan doğrudan çalıştırması sağladığı kolaylıklardan belki de en iyisi.

HTML5 ile hayatımıza giren bir diğer yenilik ise Yerel Depolama (“Local Storage”) özelliğidir. Bu özelliği bir örnek ile açıklamak gerekirse; kullanıcı alışveri yaptığı sırada yanlışlıkla tarayıcısını veya sekmesini kapattığında girmiş olduğu tüm bilgiler ve yaptığı seçimler kaybolmuş olur tekrardan aynı işlemleri yapmak zorunda kalır. Bunun sebebi verilerin tarayıcı tarafında cookie, sunucu tarafında ise session da depolanmasıdır. HTML5’in bize kazandırdığı bu özellik ile artık veriler kullanıcı bilgisayarında saklanıyor. Kullanıcı tarayıcısını kapatsa dahi bu veriler silinmez ve kaybolmaz. Local Storage’in en önemli farkı tüm işlemlerin tarayıcı tarafında gerçekleşmesi, bu da bize performans olarak ciddi bir artış sağlıyor.

Hâlâ geliştirilme aşamasında olsa da HTML5 günümüzde geliştiriciler tarafından tercih edilen sürümüdür.